هر کیلو گردو با پوست چند کیلو مغز گردو می‌دهد؟

سوالی که بسیاری از مواقع از ما پرسیده می‌شود درباره مقدار مغز گردویی است که از هر کیلو گردو با پوست به دست می‌آید. در این پست به این سوال پاسخ می‌دهیم تا بتوانید با توجه به شرایط خودتان بهترین انتخاب را هنگام خرید گردو داشته باشید:

پیش از جواب دادن به سوال، در نظر داشته باشید که علاوه بر مقدار مغز ( و شاید مهمتر از آن)، هنگام خرید گردو با پوست باید در نظر داشته باشید که چند درصد مغز آن سفید، چند درصد میانه (قهوه‌ای روشن) و چند درصد خورشتی (سیاه) است. ممکن است نژادی از میزان مغز زیادی بدهد اما بیشتر آن خورشتی باشد. برای اینکه متوجه شوید چند درصد مغز گردوهایی که می‌خرید سفید، قهوه‌ای یا خورشتی است، بهتر است پوست تعدادی از گردو را بشکنید و خودتان رنگ مغز‌ها را ببینید البته اگر به فروشنده اعتماد دارید، می‌توانید از او هم بپرسید.

یک. هر کیلو گردو با پوست چوبی (قهوه‌ای) چقدر مغز دارد؟

 

اینکه هر کیلوگرم گردو چقدر مغز می‌دهد به چند عامل بستگی دارد که مهمترین آن نژاد خود گردو است. قدیمی‌های تویسرکان می‌گویند اگر هر ۱۰ هزارتا گردو حدود ۴ تا ۴٫۵ کیلو مغز بدهد، گردوی مناسبی است.اگر مقاله  هر کیلو گردو چند عدد است؟ را خوانده باشید، می‌دانید که به طور متوسط وزن هر ۹۰ تا ۱۰۰ عدد گردو یک کیلوگرم است. یعنی هر کیلوگرم گردوی خوب حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ گرم مغز می‌دهد.

البته توجه داشته باشید که عدد گفته شده به طور میانگین و برای گردوی ایرانی با کیفیت است. ممکن است در برخی نژادهای گردو مغز گردوی کمتری به دست آید یا برعکس در برخی نژادها (مانند گردوی خارجی) مغز بیشتری از هر کیلوگرم گردو به دست آید.

 


خرید گردو تویسرکان

خرید مستقیم از باغدارهای تویسرکان و سرکان


 

دو. هر کیلوگرم گردو با پوست سبز چقدر مغز گردو می‌دهد؟

 

برای گردو با پوست سبز عدد خیلی دقیقی در دسترس نیست ولی عددی که مرسوم است حدود یک پنجم وزن گردو با پوست سبز را گردو با پوست قهوه‌ای در تشکیل می‌دهد. یعنی برای هر ۱۰ کیلو گردو با پوست سبز حدود ۲ کیلوگرم گردو با پوست قهوه‌ای است و از این مقدار حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ گرم مغز گردو به دست می‌اید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *